Skip to content

10 Madison Tr

Hopatcong, NJ 07843

Built 1940

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block40209
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
48%
Improvement Value:$132,200
52%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,302-4.4%
2024$5,546+3.8%
2023$5,345+1.0%
2022$5,289+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,168DeedBook 10328, Page 1721Recorded8/14/2024

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 3444, Page 199Recorded9/8/2017

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 3114, Page 230

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 3005, Page 334

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2844, Page 307

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 2132, Page 121

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 1069, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1940