Skip to content

30 Madison Tr

Hopatcong, NJ 07843

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2017

Property Information

Block40209
Lot32
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
61%
Improvement Value:$83,900
39%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,252+0.2%
2024$4,243+4.0%
2023$4,080+1.1%
2022$4,035+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 3262, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1956