Skip to content

23 Michigan Tr

Hopatcong, NJ 07843

Built 1950

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 17, 2012

Property Information

Block40402
Lot33
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
32%
Improvement Value:$269,300
68%
Total Assessment$398,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,300+16.7%
2024$7,113+3.8%
2023$6,855+1.0%
2022$6,784+0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3290, Page 792

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 2561, Page 328

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 2086, Page 321

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1074, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1950