Skip to content

776 Brooklyn Mountain Rd

Hopatcong, NJ 07843

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block40504
Lot68
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
51%
Improvement Value:$126,200
49%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,317+23.8%
2024$4,293+3.8%
2023$4,137+1.0%
2022$4,095+0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$190,000
Sq Ft660DeedBook 3614, Page 952Recorded12/1/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$138,000

From:

To:

Sq Ft660DeedBook 3451, Page 649Recorded10/26/2017

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2581, Page 321

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2485, Page 282