Skip to content

760 Brooklyn Mountain Rd

Hopatcong, NJ 07843

Built 1954

Last Sale Price
$58,258
Last Sale Date
Oct 4, 2006

Property Information

Block40507
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,700
34%
Improvement Value:$243,400
66%
Total Assessment$371,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,737-7.2%
2024$8,335+3.8%
2023$8,032+1.0%
2022$7,949+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$58,258
DeedBook 3092, Page 235

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 2576, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1954