Skip to content

357 Maxim Dr

Hopatcong, NJ 07843

Built 1916

Owner
---
Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block41101
Lot27
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,207
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$339,200
61%
Improvement Value:$213,500
39%
Total Assessment$552,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,524+7.1%
2024$10,756+3.8%
2023$10,366+1.0%
2022$10,258+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,207DeedBook 10432, Page 1267Recorded1/22/2026

Property Built

Built

Year Built: 1916