Skip to content

171 Rt 94

Lafayette, NJ 07848

Industrial
Commercial Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Sep 15, 2003

Property Information

Block4
Lot3.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityLafayette Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2S,F1S
Dwellings---
ZoningL-1
Sq Footage13,800
Acreage25.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$851,000
51%
Improvement Value:$831,900
49%
Total Assessment$1,682,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,057+2.1%
2024$48,030-1.3%
2023$48,653+1.0%
2022$48,181+5.8%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-011749-25

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 2768, Page 110