Skip to content

234 New Rd

Montague, NJ 07827

Built 1987

Last Sale Price
$420,234
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block18.59
Lot23
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityMontague Twp
Tax Map Page16.3

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2BG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,888
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
26%
Improvement Value:$172,600
74%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,866+1.8%
2024$6,747+5.9%
2023$6,373+0.8%
2022$6,325+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$420,234
Sq Ft1,888DeedBook 3633, Page 152Recorded4/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1987