Skip to content

15 Coss Ln

Montague, NJ 07827

Built 1984

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 18, 2004

Property Information

Block19
Lot4.20
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityMontague Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2BG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,520
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
36%
Improvement Value:$125,800
64%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,963+1.8%
2024$5,859-1.7%
2023$5,958+0.8%
2022$5,914+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 2822, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1984