Skip to content

19 Bills Ln

Montague, NJ 07827

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2003

Property Information

Block42
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityMontague Twp
Tax Map Page15.2

Building Details

Building Class16
DescriptionMOBILE HOME
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,240
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
26%
Improvement Value:$159,500
74%
Total Assessment$215,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,342+1.8%
2024$6,232-1.7%
2023$6,338+0.8%
2022$6,290+3.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 2493, Page 143