Skip to content

4 Jimland Terr

Newton, NJ 07860

Built 1956

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 30, 1990

Property Information

Block6.04
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityNewton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF-1AG
Dwellings1
ZoningT-3
Sq Footage1,310
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,600
35%
Improvement Value:$188,600
65%
Total Assessment$289,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,472+0.6%
2024$7,429+0.0%
2023$7,425+1.6%
2022$7,311+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1768, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1956