Skip to content

32 West End Ave

Newton, NJ 07860

Built 1949

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block7.02
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityNewton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-1AG
Dwellings1
ZoningT-3
Sq Footage1,641
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,600
23%
Improvement Value:$251,200
77%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,473-1.9%
2024$8,633+0.0%
2023$8,629+1.6%
2022$8,497+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000
Sq Ft1,641DeedBook 3592, Page 201Recorded6/8/2021

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 3274, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1949