Skip to content

24 West End Ave

Newton, NJ 07860

Built 1948

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Oct 22, 2014

Property Information

Block7.02
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityNewton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-1UG
Dwellings1
ZoningT-3
Sq Footage1,411
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
25%
Improvement Value:$242,200
75%
Total Assessment$322,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,320+4.3%
2024$7,977+0.0%
2023$7,973+1.6%
2022$7,851+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500

From: KRAUS, RONALD

To: ZARRA, JULIE

Sq Ft1,411DeedBook 3348, Page 172Recorded10/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1948