Skip to content

21 Ryerson Ave

Newton, NJ 07860

Built 1880

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block7.11
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityNewton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF-1AG
Dwellings1
ZoningT-3
Sq Footage1,748
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,600
25%
Improvement Value:$232,600
75%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,754-16.5%
2024$9,282+0.0%
2023$9,278+1.6%
2022$9,131+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,748DeedBook 10416, Page 1975Recorded11/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1880