Skip to content

27 Edison Ave

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1885

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 18, 1991

Property Information

Block11
Lot22.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM8

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,688
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,600
21%
Improvement Value:$218,400
79%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,992+0.8%
2024$10,907+5.3%
2023$10,354+1.4%
2022$10,211+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 1804, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1885