Skip to content

51 Edison Ave

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1965

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block11
Lot28
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM8

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,528
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
20%
Improvement Value:$240,500
80%
Total Assessment$302,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,091+0.8%
2024$11,997+5.3%
2023$11,389+1.4%
2022$11,232+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965