Skip to content

10 Ogden Way

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1972

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block11
Lot41
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM8

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,728
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
25%
Improvement Value:$157,100
75%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+0.8%
2024$8,301+5.3%
2023$7,880+1.4%
2022$7,771+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$401,000
Sq Ft1,728DeedBook 3648, Page 277Recorded9/1/2022

Property Sale

SaleMulti
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 3469, Page 260Recorded3/19/2018

Property Sale

SaleMulti
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 3391, Page 171Recorded5/17/2016

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 3143, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1972