Skip to content

70 Passaic Ave

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1955

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block23
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM11

Building Details

Building Class17
Description1SF1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage932
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
30%
Improvement Value:$112,400
70%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,419+0.8%
2024$6,369+5.3%
2023$6,047+1.4%
2022$5,963+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$499,000
Sq Ft932DeedBook 10270, Page 1360Recorded9/22/2023

Property Sale

SaleMulti
$45,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 3410, Page 92Recorded12/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$2,000
DeedBook 1829, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1955