Skip to content

47 Bridge St

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1930

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 2, 2023

Property Information

Block24
Lot23
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage936
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
36%
Improvement Value:$84,100
64%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,288+0.8%
2024$5,247+5.3%
2023$4,981+1.4%
2022$4,912+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft936DeedBook 10292, Page 1771Recorded1/22/2024

Property Sale

SaleMulti
$220,000
Sq Ft936DeedBook 3613, Page 895Recorded11/17/2021

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3248, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1930