Skip to content

14 Passaic Ave

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block25
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM12

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPC
Sq Footage1,668
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
26%
Improvement Value:$140,900
74%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,610+0.8%
2024$7,551+5.3%
2023$7,169+1.4%
2022$7,070+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 2768, Page 194

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 2573, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 2156, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1890