Skip to content

7 Wilson Dr

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1988

Last Sale Price
$381,919
Last Sale Date
Aug 26, 2005

Property Information

Block3.01
Lot31.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM6

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,408
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,600
25%
Improvement Value:$231,500
75%
Total Assessment$310,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,395+0.8%
2024$12,299+5.3%
2023$11,675+1.4%
2022$11,514+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$381,919
DeedBook 2970, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1988