Skip to content

8 Cedar Ct

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1976

Last Sale Date
Jan 8, 2019

Property Information

Block3.01
Lot45
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM6

Building Details

Building Class17
Description2S-W-L-AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,800
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
28%
Improvement Value:$182,800
72%
Total Assessment$252,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,830+0.8%
2024$9,752+5.5%
2023$9,245+1.4%
2022$9,114+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976