Skip to content

18 Adams Dr

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1961

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 31, 2007

Property Information

Block3.08
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM5

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,624
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
29%
Improvement Value:$171,000
71%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,625+0.8%
2024$9,550+5.3%
2023$9,066+1.4%
2022$8,941+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 3170, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 3014, Page 321

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 2843, Page 132

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 2563, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2256, Page 142

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2044, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1961