Skip to content

28 Adams Dr

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1966

Last Sale Price
$295,100
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block3.08
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM5

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,848
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
28%
Improvement Value:$179,000
72%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,957+0.8%
2024$9,879+5.3%
2023$9,379+1.4%
2022$9,249+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$295,100
Sq Ft1,848DeedBook 3619, Page 586Recorded1/24/2022

Property Sale

SaleMulti
$192,500

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 3368, Page 38Recorded8/5/2015

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3304, Page 848

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 1804, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1966