Skip to content

34 Adams Dr

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1962

Last Sale Price
$246,900
Last Sale Date
Dec 10, 2003

Property Information

Block3.08
Lot19
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM5

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,508
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
36%
Improvement Value:$124,600
64%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,782+0.8%
2024$7,722+5.3%
2023$7,330+1.4%
2022$7,229+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$246,900
DeedBook 2784, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1962