Skip to content

12 Adams Dr

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1962

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block3.08
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM5

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,382
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
27%
Improvement Value:$184,900
73%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,124+0.8%
2024$10,046+5.3%
2023$9,537+1.4%
2022$9,405+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,382DeedBook 10303, Page 1468Recorded3/27/2024

Property Sale

SaleMulti
$285,000
Sq Ft1,382DeedBook 3615, Page 860Recorded12/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1962