Skip to content

3 Bulmer Dr

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1973

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Jun 19, 2019

Property Information

Block3.10
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM6

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,008
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
30%
Improvement Value:$139,500
70%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,966+0.8%
2024$7,904+5.3%
2023$7,504+1.4%
2022$7,400+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 3522, Page 330Recorded6/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1973