Skip to content

24 Cork Hill Rd

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1960

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 15, 2016

Property Information

Block35
Lot19.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM18

Building Details

Building Class17
Description1 S F
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,008
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
31%
Improvement Value:$114,800
69%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,651+0.8%
2024$6,599+5.3%
2023$6,265+1.4%
2022$6,178+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 3400, Page 748Recorded8/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960