Skip to content

12 Richards St

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$442,500
Last Sale Date
Dec 30, 2025

Property Information

Block4
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM7

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1UG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,497
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,500
25%
Improvement Value:$166,900
75%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,929+0.8%
2024$8,860+5.3%
2023$8,411+1.4%
2022$8,295+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$442,500
Sq Ft1,497DeedBook 10430, Page 1345Recorded1/14/2026

Property Sale

SaleMulti
$400,000
Sq Ft1,497DeedBook 3659, Page 606Recorded12/22/2022

Property Sale

SaleMulti
$228,000
DeedBook 3426, Page 503

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 3045, Page 58

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 2559, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1950