Skip to content

64 Edison Ave

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 26, 2025

Property Information

Block5
Lot17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM8

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,248
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,600
25%
Improvement Value:$148,700
75%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,926+0.8%
2024$7,865+5.3%
2023$7,466+1.4%
2022$7,363+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,248DeedBook 10429, Page 1157Recorded1/8/2026

Property Sale

Sale
$352,000
Sq Ft1,248DeedBook 10284, Page 1020Recorded12/4/2023

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3188, Page 812

Property Sale

Sale
$195,500
DeedBook 2743, Page 38

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 1802, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1900