Skip to content

32 Route 645

Branchville, NJ 07826

Built 1940
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block1203
Lot30
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySandyston Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-BARNS
Dwellings1
ZoningB 15
Sq Footage4,313
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
15%
Improvement Value:$433,600
85%
Total Assessment$510,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,119+3.1%
2024$15,629+8.0%
2023$14,472+4.3%
2022$13,870+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,350,016
DeedBook 3085, Page 104

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 2622, Page 80

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 2173, Page 363

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 1215, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1940