Skip to content

1a Woods Rd

Branchville, NJ 07826

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2016

Property Information

Block1602
Lot36
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySandyston Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-BG
Dwellings1
ZoningLC
Sq Footage1,473
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
39%
Improvement Value:$126,900
61%
Total Assessment$207,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,316+3.3%
2024$6,117+8.4%
2023$5,645+4.5%
2022$5,400+4.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 2285, Page 82