Skip to content

26 E Shore Tr

Branchville, NJ 07826

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block1605
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySandyston Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description1SF-R
Dwellings---
ZoningLC
Sq Footage1,483
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
42%
Improvement Value:$122,800
58%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,680+3.1%
2024$6,477+8.0%
2023$5,997+9.1%
2022$5,498+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,483DeedBook 3565, Page 777Recorded9/2/2020

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2303, Page 288