Skip to content

22 Degroat Rd

Montague, NJ 07827

Built 1930

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 7, 1989

Property Information

Block701
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySandyston Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF-O
Dwellings1
ZoningC 5A
Sq Footage3,399
Acreage5.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,600
44%
Improvement Value:$133,100
56%
Total Assessment$236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,480+3.1%
2024$7,252+8.0%
2023$6,715+4.3%
2022$6,436+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 1665, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1930