Skip to content

40 Meyers Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1935

Last Sale Price
$63,600
Last Sale Date
Dec 10, 2010

Property Information

Block702
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySandyston Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF-LOG
Dwellings1
ZoningC 5A
Sq Footage848
Acreage2.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
59%
Improvement Value:$54,900
41%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,231+3.1%
2024$4,103+8.0%
2023$3,799+4.3%
2022$3,641+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$63,600
DeedBook 3263, Page 46

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 916, Page 1146

Property Built

Built

Year Built: 1935