Skip to content

276 Route 206 N

Branchville, NJ 07826

Built 1930

Last Sale Date
Apr 28, 2060

Property Information

Block805
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySandyston Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-O-UG
Dwellings1
ZoningV-1
Sq Footage1,413
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
36%
Improvement Value:$105,700
64%
Total Assessment$166,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,999+3.3%
2024$4,839+8.4%
2023$4,462+4.6%
2022$4,266+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 676, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1930