Skip to content

169 Route 645

Branchville, NJ 07826

Built 1971

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Apr 22, 1981

Property Information

Block904
Lot6.05
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySandyston Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-BG-POOL
Dwellings1
ZoningV-2
Sq Footage2,758
Acreage1.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
27%
Improvement Value:$209,900
73%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,031+3.1%
2024$8,757+8.0%
2023$8,108+4.3%
2022$7,771+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 1067, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1971