Skip to content

Route 645

Branchville, NJ 07826

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block905
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySandyston Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
DescriptionBARN
Dwellings1
ZoningV-1
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,300
47%
Improvement Value:$7,000
53%
Total Assessment$13,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$420+3.1%
2024$408+8.0%
2023$377+4.3%
2022$362+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 2973, Page 14

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1264, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1900