Skip to content

82 Lambert Dr

Sparta, NJ 07871

Built 1996

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 21, 2001

Property Information

Block11001
Lot113
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page1104

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage4,577
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,600
31%
Improvement Value:$391,500
69%
Total Assessment$567,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,353+3.0%
2024$19,769+4.1%
2023$18,987-1.5%
2022$19,281+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 2580, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1996