Skip to content

6 Benham Way

Sparta, NJ 07871

Built 1999
Other Exempt

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block11001
Lot125
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page1104

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage4,729
Acreage1.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,200
26%
Improvement Value:$459,400
74%
Total Assessment$623,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$20,654+2.2%
2020$20,217+1.2%
2019$19,968+2.4%
2018$19,500+9.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000

From: KAHN, RANDOLPH & MICHELLE

To: LEON, CRISTIAN A & SANTANDER, J

Sq Ft4,729DeedBook 3510, Page 730Recorded3/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1999