Skip to content

1 Van Kirk Pl

Sparta, NJ 07871

Built 2003

Last Sale Price
$542,500
Last Sale Date
Nov 19, 2009

Property Information

Block11001
Lot133
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page1104

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage3,740
Acreage3.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,800
31%
Improvement Value:$410,500
69%
Total Assessment$591,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,222+3.0%
2024$20,613+4.1%
2023$19,797-1.5%
2022$20,104+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$542,500
DeedBook 3239, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 2003