Skip to content

42 Benham Way

Sparta, NJ 07871

Built 2000

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block11001
Lot146
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page1104

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage4,689
Acreage3.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,400
28%
Improvement Value:$470,700
72%
Total Assessment$651,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,368+3.0%
2024$22,697+4.1%
2023$21,799-1.5%
2022$22,137+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft4,689DeedBook 10250, Page 1276Recorded6/5/2023

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 2494, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 2000