Skip to content

27 Brandy Ridge Rd

Sparta, NJ 07871

Built 2001

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 21, 2016

Property Information

Block11001
Lot18
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage5,569
Acreage3.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
23%
Improvement Value:$671,000
77%
Total Assessment$866,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,081+3.0%
2024$30,189+4.1%
2023$28,994-1.5%
2022$29,444+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$784,500
DeedBook 2597, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 2001