Skip to content

11 Skyview Dr

Sparta, NJ 07871

Built 2000

Last Sale Price
$907,500
Last Sale Date
Dec 30, 2005

Property Information

Block11001
Lot42
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage4,262
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,300
28%
Improvement Value:$484,200
72%
Total Assessment$672,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,136+3.0%
2024$23,443+4.1%
2023$22,515-1.5%
2022$22,865+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$907,500
DeedBook 3003, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 2000