Skip to content

8 Fox Hollow Rd

Sparta, NJ 07871

Built 1963

Last Sale Price
$352,500
Last Sale Date
Jul 15, 2014

Property Information

Block11001
Lot69
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,941
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,400
43%
Improvement Value:$201,000
57%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,719+3.0%
2024$12,354+4.1%
2023$11,865-1.5%
2022$12,050+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$352,500

From: MAIURI, VINCENT D & COLLEEN C

To: CHESKY, DAVID & LUBA

Sq Ft1,941DeedBook 3340, Page 156Recorded7/22/2014

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 1375, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1963