Skip to content

34 Skyview Dr

Sparta, NJ 07871

Built 2000

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block11003
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage3,972
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,100
34%
Improvement Value:$388,400
66%
Total Assessment$584,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,978+3.0%
2024$20,376+4.1%
2023$19,569-1.5%
2022$19,873+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft3,972DeedBook 3525, Page 431Recorded7/25/2019

Property Sale

Sale
$440,000

From: CITIMORTGAGE, INC

To: HENNESSY, THOMAS & CINDY

Sq Ft3,972DeedBook 3382, Page 798Recorded2/3/2016

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 2781, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 2000