Skip to content

18 St Marys Pl

Sparta, NJ 07871

Built 1956

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block2011
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,472
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
53%
Improvement Value:$106,400
47%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,161+2.9%
2024$7,927+4.1%
2023$7,613-1.5%
2022$7,732+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From: ARAUJO, ALTAIR A JR & DEBORA S

To: RILEY, ERIN M & GALLEY, SEAN R

Sq Ft1,472DeedBook 3566, Page 631Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$225,000

From: DEBSKI-SEIGEL, ROXANNE & SEIGEL, R

To: ARAUJO, ALTAIR A JR & DEBORA S

Sq Ft1,465DeedBook 3348, Page 900Recorded11/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1956