Skip to content

65 Conestoga Trl

Sparta, NJ 07871

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block2012
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,305
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,000
49%
Improvement Value:$130,100
51%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,227+3.0%
2024$8,963+17.7%
2023$7,617-1.5%
2022$7,735+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,305DeedBook 3658, Page 528Recorded12/8/2022

Property Sale

Sale
$360,000

From: R BELLA GROUP, LLC

To: COBOS, GEORGE S

Sq Ft1,305DeedBook 3560, Page 338Recorded7/10/2020

Property Sale

Sale
$139,000

From: NJINV GROUP, LLC

To: R BELLA GROUP

Sq Ft1,305DeedBook 3491, Page 622Recorded9/18/2018

Property Sale

Sale
$72,000

From: WILMINGTON TRUST NAT'L ASSOC/OCWEN

To: NJINV GROUP LLC

Sq Ft1,305DeedBook 3482, Page 403Recorded7/3/2018

Property Sale

Sale
$126,000

From: SHERIFF OF THE COUNTY OF SUSSEX

To: WILMINGTON TRUST NAT'L ASSOC TST

Sq Ft1,305DeedBook 3418, Page 858Recorded2/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950