Skip to content

71 Stanhope Rd

Sparta, NJ 07871

Built 1955

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 20, 2010

Property Information

Block2018
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,780
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
43%
Improvement Value:$149,500
57%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,349+3.0%
2024$9,081+4.1%
2023$8,722-1.5%
2022$8,857+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 3259, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1955