Skip to content

11 Greenfield Hill

Sparta, NJ 07871

Built 2002

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Dec 2, 2015

Property Information

Block21001
Lot74
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage4,341
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,600
27%
Improvement Value:$436,000
73%
Total Assessment$594,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,090+3.0%
2024$20,478+4.2%
2023$19,657-1.5%
2022$19,966+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From: MARTINE, PHYLISS

To: CARNEIRO, JEAN-LOUIS & IVETTE

Sq Ft4,341DeedBook 3379, Page 984Recorded12/28/2015

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 2692, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 2002